Gülüş tasarımı, dişler, diş etlerinin, dudaklar, çene ve yüzün anatomik yapısıyla uyumlu ve estetik bir görünüme kavuşması için, kişiye özel gülüş estetiği yapılmasıdır. Dişlerin yapısı kişinin gülümsemesini ve sosyal yaşamını oldukça etkiler. Dişlerinin görünümünden memnun olmayan çoğu kişi, gülümsemekten kaçınmakta, konuşurken bile dişlerini fazla göstermemeye çalışmaktadır. Araştırmalar spesifik estetik kaygıların çeşitli psikolojik sorunlara bile yol açabildiğini ortaya koyarken, günümüzde gelişen diş hekimliği yöntemleri sayesinde hastalar kısa sürede güzel ve sağlıklı bir gülümsemeye sahip olabiliyor.

Gülüş estetiğiyle, dişlerde çeşitli sebeplerle oluşan renkleşme, kırık, çatlak  ve orantısız görüntüye kalıcı, doğal ve estetik bir görünüm kazandırmak hedeflenir. Diş estetiği aşamasında, laminate veneer (yaprak porselen),  diş beyazlatma, zirkonyum, inlay/onlay uygulamaları, bonding, ortodontik tedavi, implant gibi çok çeşitli yöntemlere başvurulurken, dişeti estetiği aşamasında pembe estetik uygulanır.

Bu yöntemler arasında özellikle öne çıkan ve gülüş tasarımında sıklıkla tercih edilen ise laminate veneer tedavisidir. 1 hafta gibi kısa bir sürede etkili sonuç alınan bu yöntem, diş minesine benzer yapısıyla, dişin yarı şeffaf görünümüne çok yakın bir uygulama olmasıyla öne çıkmaktadır.

 

Gülüş Tasarımı Yapılan Diş Problemleri

  • Beyazlatma ile giderilemeyen renkleşmelerde,
  • Diş ve dişetlerinin görünen kısımlarındaki uyumsuzlukta,
  • Kırık, çatlamış, yıpranmış dişlerde,
  • Diş boylarının düzensizliğinde,
  • Dişlerin dizilişindeki bozukluk ve aralıklarda,
  • Ortodontik tedaviye alternatif olarak bazı çapraşık diş sorunlarında, gülüş tasarımı uygulanır.

 

Gülüş Tasarımında Tedavi Süreci

Gülüş tasarımıyla hedeflenen estetik bir gülümseme olduğu kadar, varolan veya ilerde ortaya çıkabilecek diş sağlığı sorunlarını da ortadan kaldırmaktır. Öncelikle hastanın ihtiyaçları belirlenir. Tedavi planı süreyi de belirler. Örneğin; eksik dişlere implant uygulanması gerekebilir veya öncelikle ortodontik tedavi ihtiyacı olabilir. Bu tür durumlarda 1 seneye varan bir tedavi planı çıkarılsa da, gülüş tasarımının asıl etki alanında uygulanan laminate veneer tedavisi 1 haftada sonuç vermektedir. Toplam 2-3 seanslık diş hekimi ziyaretleri sonucunda tamamlanan porselen laminate tedavisi, ortalama 10 sene kullanılabilen ve diş minesine yakın görünümüyle doğal dişe en benzer çözümü sunmaktadır.

Gülüş tasarımı öncesinde, ilk olarak dijital planlama yapılır. Bu çalışma, istenen sonucu görmek ve belirlemek amacıyla yapılan bir taslak niteliğindedir.

Yeni dişlerin tasarlanması, sadece hastanın istekleriyle değil, yüz hatları, yaşı, cinsiyeti hatta sosyal konumu gibi faktörlerle şekillenir. Tedavi sonrasında laminate dişleri, tıpkı kendi dişlerinize gösterdiğiniz özeni göstererek gereken ağız bakımını yapmak ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini ihmal etmemek önemlidir.