Estetik diş hekimliği, ağız diş bölgesini sağlık ve estetik açıdan ele alarak, yenileyen ve iyileştiren branştır. Kozmetik diş hekimliği, özellikle gülüşün güzelleştirilmesine odaklanırken, estetik diş hekimliğinde diş, diş eti sağlığıyla birlikte, fonksiyonel olarak iyileştirme ve aynı zamanda estetik sonuç alma hedeflenir.

Estetik diş hekimliğinin mükemmel gülümseme odağında, estetik açıdan kusursuz, doğal ve sağlıklı dişler ve diş etleri vardır. Bu sebeple tedavi sürecinde farklı uygulamalar ve tedaviler gerekebilir. Diş ve diş etlerinin, renk, boyut, şekil ve hizalama açısından kişiye özel olarak tasarlanmasının yanı sıra, ağız ve diş sağlığını tehdit eden farklı ihtiyaçlar varsa bunlara yönelik de tedaviler uygulanır.Bazı diş ve çene yapılarında öncelikli olarak ortodontik tedavi gerekebileceği gibi, çürükler, diş eti iltihabı gibi çeşitli sorunların da tedavi edilmesi gerekir.

Estetik Diş Hekimliği Tedavileri

Diş etlerinin dişlerle uyumu, gülüş tasarımının olmazsa olmazıdır. Pembe estetik de dediğimiz diş eti estetiği ile diş etlerinin görünüm ve seviye sorunları giderilerek, sağlıklı diş etlerinin olması gerektiği gibi pembe ve düzgün bir görünüme  kavuşması sağlanır.

Eksik dişi olan hastaların, hem genel diş sağlıkları açısından hem de estetik açıdan bu tedaviye öncelik vermeleri önem taşır. Elbette güzel bir gülümseme tamamlanmış dişlerle mümkün olabilir. İmplant veya köprü  protez ile noksansız dizilimli dişler elde edilir.

Kırık, aşınmış, renk değiştirmiş, aralık ve düzensiz dişlere yönelik uygulanan en yaygın estetik çözümler zirkonyum, laminate veneer ve full seramik kaplama tedavileridir.

Zirkonyum ve full seramik kaplama, daha önce yapılan kaplamalarını estetik bir alternatifle değiştirmek isteyen veya dişlerinin durumu kaplama gerektiren hastalar için en doğru uygulamalardır.

İlk kez gülüş tasarımı yaptırmak isteyen hastalara yönelik en uygun ve kusursuz seçenek ise laminate veneer (yaprak porselen) tedavisidir. 7-10 gün gibi bir sürede, dişlerde diğer yöntemlerden çok daha az bir madde kaybıyla (hatta bazen hiç aşındırmadan) yapılan laminate veneer tedavisi, ortodonti gerektirmeyen diş çapraşıklıkları dahil, pek çok diş problemine estetik bir çözümdür.

Diş beyazlatma, dişlerinin formundan memnun ama renginden memnun olmayan hastaların tercih ettiği, hızlı ve etkili bir çözümdür. Ayrıca laminate veneer gibi tedaviler sonrasında veneer yapılmayan dişlerinin renginden memnun olmayan hastaların da diş beyazlamayla gülümsemeleri tamamlanmaktadır.

Estetik diş hekimliği, güzel bir gülümsemeye kavuşmayı arzulayan adayların, beklentilerini doğru ve etkili bir şekilde karşılayan tek adrestir. Diş hekiminin doğru analizleri ve becerisi, kaliteli malzeme kullanımı, teknolojik donanım ve laboratuar aşaması standartlarının tümü, estetik beklentilerinizin sağlıklı ve uzun ömürlü çözüme kavuşmasını sağlayacaktır.