Laminate veneer, diğer bir ismiyle yaprak porselen, gülüş tasarımında en sık başvurulan uygulamadır. Dişlerde oluşan çeşitli çapraşıklık, form bozuklukları, kalıcı renk değişimleri, kırılma, aşınma ve diş aralıkları gibi çeşitli sorunlara yönelik yapılan uygulama, kısa sürede estetik bir gülümseme olanağı sunmaktadır. Son yıllarda Hollywood Smile olarak da adlandırılan gülüş tasarımı yöntemlerinin öne çıkmasında en önemli sebep, gelişen estetik diş hekimliğinin sunduğu imkanların çoğalması ve yaygınlaşmasıdır.

Gülümsemenin insanlar üzerindeki etkisinin önemi tartışılmaz bir gerçektir.  Konuşurken ve gülümserken yüzümüzde belki de en çok dikkati dişlerimiz çeker. Bu yüzden estetik uygulamalar arasında diş estetiği önemli bir konuma sahiptir.

Gülüş tasarımı sadece beyaz ve düzgün sıralanmış dişler sunmuyor. Kişiye özel yapılan uygulamalarla daha genç, daha etkileyici, yüzünüz, tarzınız ve sosyal hayatınıza daha uyumlu bir gülümseme imkanı da sunuluyor. Uzun zamandır yapılan araştırmalar iş hayatından duygusal yaşama kadar pek çok konuda gülümsemenin karşımızdaki kişileri nasıl etkilediği üzerinde duruyor. Şimdi birlikte yaprak porselen nedir, laminate veneer nasıl yapılır, porselen veneer yapıldıktan sonra kırılır mı, düşer mi, yaprak diş fiyatları nelerdir gibi sıklıkla sorulan sorular üzerinde duralım.

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Nedir?

Gülüş tasarımında en çok uygulanan yöntemlerin başında gelen laminate veneer, dişlerin şeklini ve rengini kalıcı olarak değiştiren bir uygulamadır. Lekeli dişler, sararmış dişler, kırık diş veya aralık dişler gibi çeşitli diş problemlerinin estetik açıdan kusursuz ve sağlıklı olarak yenilenmesine imkan sağlar. Diş restorasyonunda kullanılan porselen malzemenin inceliği ve görünümü sebebiyle, uygulama yaprak diş veya yaprak porselen olarak da adlandırılmaktadır.

Öncelikle laminete veneer uygulaması için uygun bir aday olup olmadığınız konusunda gereken bilgiye sahip olmak için, bir diş hekimine muayene olmanızda fayda vardır. Çünkü her diş estetiği problemine laminate veneer uygulanamayabilir. Bazı çapraşıklıklar, kapanış problemi gibi sorunlar için öncesinde ortodonti tedavisi de gerekebilir.

Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

Laminate veneer yapım aşamaları, hızlı ilerleyen, konforlu ve 1 hafta gibi kısa bir sürede yeni dişlerinize kavuşmanızı sağlayan bir prosedürdür.

Dişleriniz laminate veneer için uygunsa ilk muayeneden sonra, dişlerinizin kaplamaya hazır hale getirilmesi için temizlik ve gerekiyorsa bir miktar aşındırma ve pürüzlendirme işlemi yapılır. Sonrasında dişlerin ölçüsü alınır ve dijital ortama aktarılan bu ölçülerle, doktorunuz dijital gülüş tasarımı çalışmanızı tamamlar. Bu çalışma sizin beklentileriniz yönünde revize edilebilir. Aynı şekilde diş rengi seçerken de beklentilerinizi ve tercihlerinizi doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Laminate veneer, 0,3-0,5 mm gibi bir inceliğe sahip porselen yapraklarla dişin sadece ön yüzeyinin kaplanmasıdır. Alınan diş ölçünüz ve karar verilen diş tasarımınız sonrasında bir kaç günlük laboratuar süreci başlar. Bu süre boyunca rahat yemek yemeniz ve sosyal açıdan da rahat etmeniz için geçici dişler uygulanır. Laboratuar sürecinin sonunda prova edilen dişlerinizde hiçbir problem yoksa, aynı gün yapıştırılarak tedaviniz tamamlanmış olur. Revize edilmesi gereken bir durum varsa da revizyon sonrası tamamlanır.

Laminate Veneer Yaptırdıktan Sonra

Hastalarımızın en çok sordukları soruların başında lamine diş düşer mi, kırılır mı, porselen dişler sararır mı geliyor. Tüm soruların tek bir cevabı var: “Hayır”

Dişlere yapıştırılırken uygulanan özel malzeme dişten ayrılmasını hemen hemen imkansız hale getirmektedir. Aynı şekilde kendi dişlerinize benzer bir dayanıklılıkta olan laminate veneerin kırılması da normal şartlarda mümkün değildir. Dikkat etmeniz gereken, normalde kendi dişlerinize de verdiği zarar yadsınamaz olan, tırnak yeme, sert kabukları dişinizle kırma, şişe kapağını dişle açma gibi davranışlardan kaçınmanız olacaktır. Yeme içmeye bağlı olarak sararma, kararma yapmayan laminate veneerlerin özel bir bakımı yoktur. Ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmaz olan düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma ve belirli periyodlarla diş hekimi kontrollerinizi sağlamanız, laminate veneer için de gereken bakımı sağlar.

Son olarak, laminate veneerlerin kullanım süresi, ortalama ve özellikle diş bakımınıza bağlı olarak 10-15 sene arasındadır.

Laminate veneer tedavisi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz sorularınızı yazabilirsiniz.