Gülümsemek pozitif duygularımız dışa yansıması olduğu gibi, karşımızdaki insanlara da pozitif duyguları aktaran en güzel araç. Yeni tanıştığımız kişilerin gülümsemesi, olumlu bir ilk izlenim edinmemizin olmazsa olmazı gibi. Gülüşümüz, paylaştıkça çoğalan mutluluğun yüzümüzdeki evrensel ifadesi. Güzel gülümsemekse hepimizin ortak hayali.  Çünkü özellikle gülümsemesinden memnun olmayanlar, içlerinden gelse dahi gülüşlerini saklamayı tercih ediyor ve bunu bir alışkanlık haline getirebiliyor. Estetik diş hekimliği, tam bu noktada devreye giriyor. Son yıllarda hızla gelişen diş hekimliği yöntem ve teknolojilerinin, bizlere sunduğu imkanlar, diş tedavilerinde olduğu kadar, gülüş estetiğinde de, beklediğimiz başarıya ulaşmamıza imkan tanıyor.

Gülüşün yeniden tasarlanmasıyla ortaya çıkan gülüş tasarımı, dişlere yapılacak uygulama adımlarının ve sonucun tedavi başlamadan şekillendirilmesidir. Estetik diş hekimliğinin uzmanlık alanı olan gülüş tasarımıyla hedeflediğimiz, dişlerin ve diş etlerinin, yüz ve dudaklarla uyumlu, fonksiyonlarını tam yerine getiren ve ve mevcut tüm sorunların giderildiği yeni bir gülümsemedir.

Gülüş Tasarımına Başlarken

Gülüş tasarımına başlarken, öncelikle hastanın beklentileri ve tasarımın kişiye özel olması ön plandadır. Yeni gülümsenin kişiyle tam uyumlu olması gerekir. Bunun için de cinsiyet, yaş, sosyo-ekonomik koşullar, yaşam tarzı gibi farklı faktörler göz önüne alınır. Gülüşün güzel olduğu kadar doğal ve kalıcı olması, hastalarımızın içten gülümsemelerinin kaynağıdır.

Doğada her yerde karşılaştığımız ve tüm estetik uygulamalarda dikkate alınan “altın oran”, diş estetiğinde de dikkate alınmaktadır. Dişlerin, yüzün ortasından dikey ve yatay düzlemde simetrisi ve uyumu önemlidir. Dişlerin diziliminde, önden arkaya belirli oranda azalma sağlanırken, renk seçiminde ten rengi gibi kişinin özellikleri incelenir. Uzman hekiminizin diş rengi seçiminde sizinle en uyumlu rengi belirleyecektir. Elbette bazı hastalarımız çok beyaz dişler arzularken, bazı hastalarımız daha doğal tonları tercih etmektedir.

Dijital Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımının dijital ortamında planlanması ve hastanın 3 boyutlu olarak sonucu önceden görebilmesini kapsayan bir konsepttir. Bilgisayar ortamında özel uygulamalarla, gülüş tasarımı sonrası dişler, farklı olasılıkla birlikte değerlendirilir. Hastanın istediği değişiklikler bu tasarımda uygulanabilir.

Mock-up çalışmayla ise tasarlanan dişlerin bir prototipi hazırlanarak, hastanın dişlerinin nasıl olacağını görmesi sağlanır. bu aşamada hasta bazı değişiklikler isteyebilir, gülümseme bunlar dikkate alınarak yeniden tasarlanır.

Estetik Diş Uygulamaları

Gülüş tasarımıyla amaçladığımız, dişin rengine ve şekline yönelik başlıca uygulamalar;

  • Diş beyazlatma
  • Laminate veneer (yaprak porselen)
  • Bonding
  • Porselen kuronlar
  • Diş eti estetiği uygulamalarıdır.

En sık uyguladığımız gülüş tasarımı uygulaması olan laminate veneer ile çapraşık, renkleşmiş, aralık, aşınmış diş sorunlarına, 1 hafta gibi kısa bir sürede en etkili çözümü sağlıyoruz. Sadece dişlerinizin renginden şikayetçiyseniz diş beyazlatma ile sorununuz kolayca çözülebilir. ayrıca artık yetişkinlerinde sıklıkla tercih ettiği ortodonti tedavisiyle dişlerin yerleşimi düzeleceği gibi, laminate veneer gibi tedavilerin uygulanması da kolaylaşıyor.

“Gülmek, iki insan arasındaki en yakın mesafedir.”

Tüm diş estetiği uygulamaları renk ve yapı bakımından istenmeyen bozuklukları ortadan kaldırıp, size hem daha sağlıklı hem de daha genç bir ifade kazandırır. Gün geçtikçe gülüş tasarımı, diğer estetik uygulamalardan daha hızlı ve zahmetsiz sonuç vermesi nedeniyle sıklıkla tercih edilen estetik uygulamalar arasında yerini almıştır.