Zirkonyum diş kaplaması, beyaz rengi, ışık geçirgenliği ve dayanıklı yapısıyla günümüzde diş estetiği tedavilerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Diş hekimliğinde uzun yıllar metal destekli kaplamalar kullanılıyordu. Günümüzde bu kaplamaların yerini almaya başlayan çok daha doğal görünümlü zirkonyum kaplama, beraberinde getirdiği sağlamlıkla en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Zirkonyum madde olarak, doğada bulunan beyaz ve saf bir metaldir. Yeni nesil kaplamalar beyaz metal yapısındaki zirkonyum ile çok daha doğal bir görünüm kazanırken, metale kıyasla yatay ve dikey basınca yüksek direnç göstermesi popüler tedaviler arasında yerini sağlamlaştırmıştır.

Zirkonyum Diş Kaplama Hangi Aşamalardan Oluşur?

 • Yeni bir tedaviye karar verirken ilk aşama, dişlerde ve diş etlerindeki mevcut sorunların giderilmesidir. Sağlıksız diş ve diş etleri üzerine kaplama yapılması kesinlikle doğru olmaz.
 • Dişlerin ihtiyacına göre belli bir miktar aşındırma ve düzeltmenin yapıldığı aşamada lokal anestezi uygulanır, hasta ağrı ve acı hissetmez.
 • Ardından, hastanın dişlerinin ölçüsünün alınır, kalıcı dişler yapılana kadar günlük yaşamını rahat sürdürmesi için geçici dişler uygulanır.
 • Zirkonyum kaplama tamamen bilgisayarlı laboratuvarlarda hazırlanır. Hastanın dişlerinden alınan ölçüler dijital ortama aktarılır ve  CAD/CAM teknolojisi ile üretilir.
 • Son aşamada kaplama dişlerinize kalıcı olarak yapıştırılmadan önce varsa istenen değişiklikler yapılır ve tedaviniz tamamlanmış olur.
 • Tedavi olan hastaların ortalama 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmelerini öneririm.

Zirkonyum Kaplama Tedavisi

Zirkonyum kaplama tedavisinde sadece kesim ve aşındırma yapılırken lokal anestezi uygulanır, onun dışında tedavinin tamamı ağrısızdır. 1 hafta kısa bir sürede tamamlanan tedavi sırasında geçici dişler uygulandığı için iş ve sosyal yaşamınızda estetik açıdan sorun yaşamazsınız. Aynı şekilde yemek yerken de rahat edersiniz. Tedavi son derece rahat ve kısa sürede tamamlanır.

Dikkat edilmesi gereken tek nokta, kaplama yapıldıktan sonraki bir kaç gün hassasiyet oluşabileceği için sıcak, soğuk ve asitli yiyecek ve içeceklerin tüketimine ara verilmesidir. Yine sert ve yapışkan yiyecekleri de ilk bir kaç gün tüketmemek gerekir.

Tedavi sonrası hastalar en fazla 1 hafta 10 gün içinde zirkonyum kaplamaları kendi dişleri gibi hissetmeye başlar.

Zirkonyum Dişin Avantajları Nelerdir?

 • Zirkonyum kaplama ışık geçirgenliği bakımından doğal dişe yakındır. O yüzden yapay bir görüntü oluşmaz.
 • Normal metal destekli kaplamaların diş ve diş etlerinde yol açtığı morumsu görünüm zirkonyum kaplamalarda oluşmaz. Estetik açıdan uyumludur.
 • Rengi ve doğal görünümü sayesinde tek bir dişe bile zirkonyum kaplama yapılabilir.
 • Zirkonyum maddesi biyolojik açıdan insan vücuduyla uyumludur. Alerji oluşturmaz.
 • Metal destekli kaplamalarda, metal yansımasının yapay görünümünden dolayı diş daha fazla kesilir. Zirkonyumda ise daha az aşındırmayla kaplama yapılabilir.
 • Aşındırmanın az olması sayesinde soğuk/sıcak hassasiyeti çok daha az olur.
 • Estetik görünümüyle ön dişlerde, sağlamlığıyla çiğneme işlevinin yapıldığı arka dişlerde, yani tüm dişlerde rahatlıkla uygulanabilir.
 • Çay, kahve, sigara gibi dişlerde leke oluşturan alışkanlıklardan çok az etkilenir.
 • Ağızda tat değişikliği ve kokuya neden olmaz.

Zirkonyum Kaplama Dişlerin Bakımı

Zirkonyum dişlerin bakımı normal dişlerin bakımından farklı değildir. Günde 2 kere diş ve diş etlerini fırçalamanız, diş ipiyle temizliğin tamamlanması gerekir. Fazla miktarda çay, kahve, sigara tüketimi gibi alışkanlıkların yanı sıra düzenli bakım yapılmazsa doğal dişteki gibi lekelenmeler oluşabilir. O yüzden kesinlikle düzenli diş bakımını öneriyorum.

6 ayda bir yapılacak periyodik kontroller ise problemlerin ortaya çıkmadan önlenmesi için önemlidir.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum kaplama fiyatları kullanılan malzemenin ve teknolojinin kalitesiyle doğru orantılıdır. Metal destekli kaplamalara göre daha maliyetli olan tedavi, avantajları göz önüne alındığı zaman, bu maliyetin karşılığını alacağınız bir tedavidir. Kullanım süresini beslenme alışkanlıkları, fiziksel faktörler, düzenli ve bakım ve kontroller gibi değişkenlerden etkilenir. Kaliteli ve doğru uygulanmış zirkonyum kaplamaları uzun yıllar hiç sorun yaşamadan kullanabilirsiniz.